هنرستان غیر انتفاعی دخترانه نخبگان

از آسمان آمدی که رسالتی بود تو را و رسالتت گام های کمال من بود پس دست های ذهن خام مرا گرفتی و بردی مرا در راه تا بنوشم از چشمه های معرفت ، رودهای زیبایی و دریاهای دانستن ، پس دست های مهربان مادرانه ات را سقفی ساختی بر سرم تا بیاسایم از گزند آفتاب و طوفان و چون راه را شناختم تو بالهایت را گشودی و سفر آغاز کردی که از آسمان تو را خواستند .


خدایا ! آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم شهامتی که تغییر دهم آنچه را که می توانم و دانشی که تفاوت این دو را بدانم

هنرستان غیر انتفاعی دخترانه نخبگان

ويژگي يك دانش آموز موفق


              دانش آموزان زرنگ چه كار مي كنند؟

خوب و موفق بودن دانش آموز نه تصادفي است و نه ارتباطي به معلم دارد. رمز موفقيت اين دانش آموزان، پشتكار داشتن در امر يادگيري و رعايت كردن رفتارها و عادات خوب آموزشي است كه به آن ها كمك مي كند تا در تحصيل هرچه بيش تر موفق شوند.

اين رفتارهاي سودمند عبارتند از:

    سعي كنيد هميشه به موقع در كلاس درس حاضر شويد و چنان چه مسير شما تا مدرسه دور است از وسيله نقليه مطمئن استفاده كنيد تا بهتر بتوانيد زمان خود را تنظيم كنيد.
    برنامه درسي و تيتر مطالبي را كه معلم قرار است تدريس كند تهيه كنيد.
    وقتي كه در كلاس درس حاضر مي شويد تمركز خود را فقط بر روي يادگيري مطالب بگذاريد و نه چيز ديگر.
    يكي از چيزهايي كه باعث درك مطلب بهتر دروس مي شود نكته برداري از صحبت هاي معلم است. سعي كنيد مطالب مهم و كليدي را يادداشت كنيد و براي خود از هر درسي يك جزوه درست كنيد. نكته برداري و مطالعه آن ها كمك شاياني در فراگيري مطلب به شما مي كند.
    اگر در درسي تكليفي براي انجام دادن داريد، در انجام دادن آن درنگ نكنيد و در حقيقت كار امروز را به فردا نيندازيد. ممكن است بعداً براي شما مشكلي غيرقابل پيش بيني اتفاق بيفتد و نتوانيد تكليف خود را به درستي و به دقت انجام دهيد.
    اگر در درسي با مشكل مواجه شديد، آن مشكلات را به حال خود نگذاريد و به سادگي از آن ها نگذريد. سعي كنيد مشكلات درسي را با كمك معلم و يا دوستاني كه دراين زمينه تبحر دارند برطرف كنيد. در حقيقت نابرده رنج گنج ميسر نمي شود.
    شاگرد خوب معمولاً فقط به كتب درسي اكتفا نمي كند و سعي مي كند كه كتاب هاي متفرقه مربوط به درس مورد نظر را نيز مطالعه كند. اگرچه عده اي از دانش آموزان به ابتكار زياد رغبت نشان نمي دهند، ولي مطالعه اضافي كتب ديگر، كمك زيادي به درك و فهم مطالب دروس شما خواهد كرد.
    يكي ديگر از كارهايي كه شاگردان خوب و موفق انجام مي دهند، اين است كه اين دسته از افراد، قبل از اين كه معلم بخواهد سرفصلي را تدريس كند، آن ها اين دروس را خوب مطالعه مي كنند و با آمادگي كامل سركلاس مي روند.اين افراد با ابتكارشان درحقيقت با حضور در كلاس فقط اشكالات خود را برطرف مي كنند و به خوبي در درس موردنظر اشراف پيدا مي كنند.
    هميشه سعي كنيد از اشتباهات خود درس بگيريد و نسبت به  آن ها بي تفاوت نباشيد. گاهي اوقات معلم درپاي برگه امتحاني شما نكاتي را ذكر مي كنند كه شما بايد اين ها را جدي بگيريد و درپي رفع اشكال آن ها باشيد.
    هميشه ازخود سوال كنيد كه اشتباه من چه چيزي بود كه در درس مورد نظر نتوانستم نتيجه خوبي را كسب كنم؟ گاهي اوقات شما در امر يادگيري زحمت مي كشيد ولي مسير درستي را انتخاب نمي كنيد و با مشكل مواجه مي شويد. هيچ گاه از تلاش و كوشش دست برنداريد. از اشتباهات خود درس بگيريد اميدوار باشيد وسعي كنيد درجلسات بعد بهترين باشيد. معلم بهترين كسي است كه در زمينه رفع اشكالات مي تواند به شما كمك كند.
    دانش آموز خوب نه تنها بايد در درس و تحصيل نمونه باشد. بلكه بايد در رفتار با ديگران نيز خوب و نمونه باشد واخلاق پسنديده داشته باشد.
    سعي كنيد مشكلات خانه را با خود به مدرسه نياوريد و با ديگران خوش برخورد باشيد و رفتار پسنديده و نيكو داشته باشيد. در امر تحصيل اگر كمكي از دستتان برمي آيد به دوستاني كه مشكل دارند كمك كنيد.
    درس هر روز را همان روز در خانه بخواند و كمي از تمرينهايش را حل كند.اين كار كمك مي كند ، مطلب كاملا در ذهن شما حك شود ، چون تازه آنرا آموخته اي و يادگيري اوليه، كاملا در ذهنت  وجود دارد ، پس با يك مرور بلافاصله ،مراحل يادگيري در ذهن را كامل مي كني.
    سعي كند متن كتاب را خوب بخواند و مثالها و تمرينها را بدون توجه به حل آنها حل كند.
    سعي كندكه شبها زود بخوابد و صبح زود از خواب بيدار شود تا هيچگاه دير به مدرسه نرسد.بهتر است هر روز صبح حتي اگر شده 10 دقيقه با موسيقي نرمش كند ، تاثير اعجاب انگيزي در روحيه خواهد داشت.
    در اوقات فراغت(زنگهاي تفريح ، زنگهاي بيكاري و...) در مدرسه، دروس را براي يكديگر توضيح دهد.( اين روش بسيار خوبي است براي اينكه بفهميد كه خودتان هم درس را فهميده ايد يا نه؟ و هم ديگران از معلومات شما استفاده مي كنند، در ضمن اين كار باعث مي شود احساس خيلي خوبي نسبت به خود و كلاس و درس و مدرسه داشته باشد.)
    قبل از هر امتحان ، سوالات امتحاني سالهاي گذشته ي هر درس را گير بياورد و در خانه ، به صورت آزمايشي امتحان دهد.
    سعي كند همين الان ، به اين مسئله كه هدفت از درس خواندن و ادامه تحصيل و... چيست ، خوب فكر كني و براي اين سوالات پاسخهايي داشته باشد كه براي شخص خودت قابل قبول باشد ، بعد بر اساس اين پاسخها ، اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را بنويسيد و براي رسيدن به تك تك آنها دنبال راه حل بگردد.
    از همين الان استفاده از جدول برنامه ريزي را آغاز كند تا بتواند مهارتهاي مديريت زمان خود را افزايش دهد.
    هميشه سعي كند به تغذيه ، خواب، ورزش و تفريح سالم اهميت دهيد تا بدني هميشه سالم و با نشاط باشد. زيرا كه به تبعيت آن ، ذهن و فكرتان هم هميشه باز و آماده براي دريافت و ثبت اطلاعات ، خواهد بود.